Energetická soběstačnost s fotovoltaikou a baterií

Energetická soběstačnost novostaveb, ale i stávajících rodinných domů začíná být čím dál tím více v kurzu. Nejčastějším řešením pro tento účel jsou fotovoltaické elektrárny kombinované s bateriovým systémem. Čím jsou tak zajímavé?

Fotovoltaické panely zná každý

Popisovat fotovoltaickou elektrárnu v dnešní době již asi není třeba, každý zná fotovoltaické panely umístěné na střechách rodinných domů napříč celou republikou. Mimo panelů, které jsou umístěné na střeše, nejlépe orientované na jih, obsahuje elektrárna ještě (jednoduše řečeno) zařízení, které energii z panelů zpracuje a přemění do využitelné elektřiny. Vyrobenou elektřinu lze ihned využít pro potřeby domácnosti. Přebytky elektřiny se pak posílají do distribuční sítě nebo je lze ještě uložit a k tomu slouží bateriový úložný systém.

Baterie představuje ekonomické a efektivní řešení

Bateriový systém připojený za vaší fotovoltaickou elektrárnou představuje bezpochyby ekonomické a efektivní řešení. Zatímco vaše domácnost spotřebuje nejvíce elektřiny ráno a následně odpoledne a večer, nejvíce elektřiny skrze fotovoltaiku vyrobíte přes poledne. Místo toho, abyste tyto přebytky elektřiny posílali do elektrické distribuční soustavy, tedy ven, je lepší si tuto elektřinu uložit do baterie. Díky tomu pak můžete uloženou energii využít v době, kdy slunce moc nesvítí. S baterií jste tedy už opravdu malý krok od energetické soběstačnosti.

Dotace na fotovoltaiku s baterií

Pokud si chcete pořídit fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem, můžete na svůj projekt dostat i významnou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Díky dotaci můžete získat až 155 000,- Kč, konkrétní výše dotace se liší podle výkonu fotovoltaiky a kapacity baterie.

Zdroj: Fotovoltaika a baterie od ČEZ

Publikováno v Financování bydlení,Stavba.