Venkovní ohniště

K létu patří ohniště, které umožní přípravu pokrmů turistům, vodákům a všem, kteří se rozhodli prožít svůj volný čas nebo část dovolené v přírodě. Málokdo totiž přidal do krosny „příruční“ gril, i když se objeví na trhu. Jde o lehké, tzv. kempinkové grily vhodné kempování nebo táboření někde na chatě nebo u rybníka.

Venkovní ohniště, které jsou známy asi všemi, jsou jednoduché zařízení s otevřeným ohněm, které jsou buď trvale vyhloubené, nebo postavené na úrovni terénu nebo vyvýšené. Může být také přenosné, obvykle kovové, připomínající např. Velký koš. Vyhloubená jáma slouží jako ohniště bývá ohraničená velkými kameny. Najdeme ji nejčastěji ve volné přírodě, kde není zakázáno vyhoštění ohně, ale i na některých zahradách.

Oosezení u otevřeného ohně

Posezení u otevřeného ohně patří k pobytu v přírodě, kde oheň vytváří atmosféru a je zdrojem i příjemné teplo, když začnou být večerní chladné a na poslední chvíli se připravuje na ohni, ale nejčastěji však nad feny rotují sazenice.

Milovníci pohledů do plamenů vydrží sedět u ohně až do chvíle, než vyprší.

Dávno už se nevysedávají jen u klasického zmíněného ohniště. Dnes není žádný problém zakoupit si otevřené ohniště v obchodě.

Výběr ohnišť je poměrně široký a je důležitý, kde a jak se bude používat. Otevřená přenosná ohniště jsou jednak obyčejná, lehčí plechová, jednak mnohem těžší ocelová, nerezová nebo patinovaná, které nabízejí další využití. Přenosné kulaté nebo hranaté zahradní ohniště rozhodně nezničí trávník, protože jsou vyvýšené a stojí na svých nohách. Připomínají kulatý nebo hranatý perforovaný koš, ve kterém se vydělává oheň.

V kovovém zahradním ohništi se může spalovat dřevo a je přizpůsoben tak, aby se do něj lehce nainstaloval rošt na grilovací.

K dispozici jsou i levnější betonové varianty nebo výrazně dražší vyvýšená ohniště z oceli. Jednoduchý betonový kruh s ocelovým grilem se položí přímo na zem. Kruh má různý průměr, nejčastěji asi osmdesát centimetrů a je vysoký asi třicet centimetrů.

Petr Pírek a pořízením přenosného ohniště pochvaluje: „Nemusíme sedět vždy na stejném místě a ohniště můžeme postavit podle toho, odkud je bujný vítr. K našemu je něco přes půl metru a stejný je i jeho průměr. Protože váží stejně jako můj roční syn, kolem jedenácti kilogramů, lehce ohniště přenášejí z místa na místo, třeba na terasu, když se schyluje k dešti. „

V jednoduchosti je krása

Rovněž obyčejné ohniště může potvrdit pravdivost pořadatelů v mezititu. Někdo dá před honosným zahradním grilem nebo krbem přednost obyčejného ohniště právě kvůli posezení u otevřeného ohně, nejen u žhavých uhlíků. Navíc je nejčastěji kulaté ohniště z kamenů nebo cihel, krásným jednoduchým doplňkem zahrady. Ale i praktické, protože se dají na takovém ohništi připravit chutné jídlo.

Publikováno v Zahrada.