Masážní vana vyžaduje péči

Zatímco ještě nedávno jsme si užívali vodní masáže jen v lázních, dnes si stále více lidí dopřává příjemné chvilky v bublinkách i doma.  Navíc už nemusejí vkládat do vany žádné podložky ani jiná zařízení produkující příjemné bublinky, ale pořizují si přímo masážní vanu, která jim dopřeje vířivou či perličkovou koupel.

Každý by měl ale vědět, že je třeba o vanu vybavenou masážními tryskami dobře pečovat, aby mu co nejlépe a co nejdéle sloužila.

Pravidelná údržba není náročná

„Před instalací masážní vany nám řekl několik informací k údržbě už prodejce, další jsme se dozvěděli od technika při její montáži u nás doma. Hned mi bylo jasné, že květiny už při úklidu ve vaně neosprchuji, jak jsem byla dosud zvyklá. Naštěstí máme v patře ještě sprchový kout v druhé koupelně, tak nebude ani péče o pokojové květiny nijak problematická. Vlastně touha po masážní vaně byla nejsilnějším impulsem k celé přestavbě, říká Helena Rybářová, která si nemůže vodní masáže vynachválit. Po celodenní honičce si ráda dopřeje tento luxus v pohodlí domova. Jejímu manželovi polevily díky využívání domácí perličky a vířivky bolesti zad.

„Údržba vany není nijak složitá, větší starosti máme s péčí o zahradní bazén,“ shodují se Rybářovi.

Vanu využívají zatím pět měsíců a nesetkali se s žádným problémem, funguje na jedničku, ale vědí, že kdyby se cokoli vyskytlo, mohou okamžitě problém či postup údržby konzultovat s  autorizovaným technikem telefonicky.

Vana až nakonec

„Délku vany předurčil rozměr naší koupelny a kotel na topení, který byl instalovaný současně s budováním sprchového koutu, který byl v koupelně původně.  S dalšími úpravami si poradili řemeslníci, my jsme si vybrali po poradě s odborníky úpravu vany s tryskami rozmístěnými doslova nám na míru. Sokl pod vanou, obklady, rozvod vody – to vše bylo připravené, vana byla při stavbě uložená u sousedů ve volném pokoji, aby u nás nepřekážela,“ říkají Rybářovi, kteří chtěli původně celou hydromasážní vanu obezdít, ale k technologii systému musí být přístup, tak si na radu odborníků nechali bok vany zakrýt speciálním odnímatelným krytem.

Byli poučeni, že zhruba 40 oC je teplota vhodná při hydromasáži, že nemají používat pěnu do koupele ani alkohol či léky, když si masáž dopřávají.

Také není dovoleno  naplňovat vanu až po horní okraj, ale pět centimetrů nad horní okraj trysky umístěné nejvýše. Do vany by se neměly dostat žádné předměty, které by mohly ucpat sací koš, což by mohlo způsobit ucpání sacího koše. Potom už je totiž jen krůček k poškození čerpadla, ale i dalších součástí systému. Při dodržení všech zásad pak nic nebrání v bezpečné a účinné relaxaci.

Zatímco se v masážní vaně nesmějí používat žádné pěny do koupele, mohly by zavzdušnit čerpadlo, jemné rostlinné přísady bez olejů a soli či mýdlo se do vody přidat mohou. Potom je ale třeba  vanu po koupeli dezinfikovat a umýt.

Systémy masážních trysek pro hydroterapeutické masáže

Masážní trysky jsou ve vaně rozmístěné tak, aby optimálně poskytovaly terapeutické účinky od šíje až po konečky prstů na nohou. Dopřejí nám kvalitní intenzivní hloubkovou masáž nejen krku a ramen, ale i beder, stehen, lýtek, chodidel, rukou, zápěstí. Umožňují také vertikální masáž trapézového svalstva, boční masáže stehenních oblastí… vše ovlivňují systémy trysek.

Nejběžnější systém masáže je zaměřen na zádové svaly. Běžně je ve vířivé vaně několik anatomických dispozic, takže vlastně platí, že pro každé místo na lidském těle je určena jiná masáž.

Volitelná síla a nastavení směru proudu s možností úplného vypnutí každé trysky dopřeje jemnou vázanou nebo pulzní masáž.

Dvojitá rotační tryska umožňuje intenzivní vázanou nebo pulzní masáž o volitelné síle se dvěma proudovými otvory v rotační hlavici.

pro perličkovou masáž jsou ve vířivé vaně určené trysky k provzdušnění vody.

„Naše vodní trysky jsou samostatně regulovatelné a umožňují přimíchávat do vodního proudu také vzduch. Vybrali jsem si nerezové trysky, které mají velmi odolnou povrchovou úpravu. Věříme, že lépe odolávají tvrdší vodě, která u nás teče z kohoutků,“ uzavírají Rybářovi.

Hydromasáž nás dostane do formy

Pravidelná půlhodinová masáž dvakrát či třikrát týdně lidskému tělu prospěje a člověk je potom tzv. ve formě. Oceňují to zejména ženy, které jsou k účinkům masáží vnímavější, stejně jako lidé vysedávající převážně v kanceláři při duševní práci.

Teplá vodní masáž ztuhlé svaly uvolní a zmírní tak bolest, masáž chladnější vodou je osvěžující.

Čištění a údržba masážních van

Masážní vany s neporézním povrchem se udržují snadno opláchnutím a otřením. V žádném případě se nesmějí používat tekuté písky.

Pokud jde o trysky, odborníci doporučují  napustit jednou za dva týdny vanu teplou vodou tak, aby dosáhla voda až nad nejvyšší trysku a přidat doporučený dezinfekční přípravek a zhruba na deset až patnáct minut systém zapnout a potom jej nechat ještě po stejnou dobu propláchnout obyčejnou vodou.

 

Publikováno v Interier.