Stavíte verandu? Zkuste dřevoplast!

Není to dřevo, i když tak vypadá. Řeč je o dřevoplastu. Tento materiál je odolný a dává se především do exteriéru, kde chcete vytvořit dojem přírodního vzhledu – tedy verandy, lavičky, chodníky, schody, obložení bazénů a podobně. Práce s ním je snadná a údržba takřka nepotřebná. Připravte se ale také, že si připlatíte a nedostanete vůni dřeva.

Co je to za materiál?

Pokud budeme tento materiál používat, budeme tvořit z WPC prken. Zkratka WPC znamená Wood-plastic composite. Jedná se tedy o kompozitní materiál ze dřeva a polymeru. Poprvé byl použit v Americe jako odpověď na požadavky na dřevěná prkna bez nežádoucích vlastností tohoto materiálu. Tedy především krátkou životnost, povrchové nerovnosti, nestálost povrchu a neblahý vliv klimatu (déšť, mráz, slunce a podobně). WPC má povrch podobný dřevu, ale vlastně se jedná o kombinaci odolného plastu a dřeva, přičemž právě dřevo tvoří větší část objemu směsi, ze které je dřevoplast vyráběn. Výsledkem je velmi odolný materiál s minimální nutností údržby. Proto je také vyhledávaný při stavbách doplňků v exteriéru.

Výhody dřevoplastu

A jaké jsou hlavní výhody dřevoplastu oproti dřevu? Především je to odolnost. Dřevoplast bude vypadat pořád stejně po dlouhou dobu a to za minimální účasti vaší energie. Nikdy se nezkroutí a nikdy nevybledne. Stejně tak nebude nikdy vsakovat vodu a nikdy se na něm nevytvoří například třísky, nebo se neodštěpí jeho část. Zapomeňte na houby, plísně, nebo hmyz, který s radostí napadá právě dřevo. Další výhodou je, že i dřevoplasty se obrábějí stejně jako dřevo. Můžete jej řezat, zatloukat do něj hřebíky, brousit, vrtat.

Nevýhody dřevoplastu

Naopak nevýhodou dřevoplastu je jeho vyšší pořizovací cena a oproti dřevu je mnohem hořlavější. Někomu může také vadit jisté odklonění od přírodního materiálu, dřevoplast rozhodně nevoní jako dřevěné fošny. Většinou ale vítězí praktická stránka nad přesvědčením.

Pokud se rozhodnete vložit peníze do dřevoplastového doplňku vaší nemovitosti, pečlivě si zjistěte, jaký materiál koupíte. Na trhu je k dostání celá řada levnějších variant WPC prken, ale jejich kvalita může být pochybná. V rozhodování vám může pomoci třeba informace o záruce, reference, či servisní nabídka firmy, která WPC prkna nabízí.

 

 

Publikováno v Stavba,Zahrada.