Z čeho se skládá KŮLNA a 5 vyvrácených mýtů o dřevostavbách

Jsou ekologické, tvárné, ekonomicky úsporné a začít bydlet můžete prakticky okamžitě. Modulární dřevostavby KŮLNA slouží jako rodinné domy, ubytovací zařízení nebo kancelářské prostory. Přečtěte si, z čeho se skládají.

Základem každé dřevostavby KŮLNA je podkladový rošt na dřevěných nosnících. Mezi žebry roštu je tepelná izolace a jeho spodní záklop tvoří cementotřískové desky. Horní záklop roštu je z OSB desek.

Obvodové stěny PURLIVE

Tvoří je sendvičové panely PURLIVE W100_15 silné 130 mm. Tepelnou izolaci zajišťuje dvousložková lisovaná, 100 mm silná vrstva PUR pěny o objemové hmotnosti 50 kg/m3. Opláštění tvoří z obou stran OSB desky silné 15 mm. Jednotlivé panely jsou propojeny pomocí vložených KVH dřevěných profilů.

Zateplení

O dodatečnou izolaci dřevostavby KŮLNA se stará kontaktní zateplovací systém z EPS o tloušťce 100 mm.

Ochrana stropů a střecha

Dřevěné stropní nosníky s vloženou tepelnou izolací chrání dřevostavbu před úniky tepla skrze střechu. Vrchní záklop střechy je z OSB desek.

Plochou konstrukci střechy formují spádové klíny. Na jejím povrchu je střešní folie. Konstrukce atiky je oplechovaná.

Podlahy a obklady

V místnostech budete našlapovat na vrstvu PVC, v koupelně je keramická dlažba.

Lepený keramický obklad může být podle vašeho přání i v místě kuchyňské linky.

Okna a dveře

Vchodové dveře do KŮLNY jsou jednokřídlé, plastové a bílé z obou stran. Jsou uzamykatelné na tříbodový zámek. Jednokřídlé vnitřní dveře jsou opláštěny CPL laminátem.

Dveře na balkon mají jedno křídlo pevné a druhé posuvně sklopné. Opět jsou v bílé barvě.

Vnitřní, plastové parapety jsou bílé, vnější z pozinkovaného plechu.

Plastová okna s izolačním trojsklem jsou bílá a umožňují mikroventilaci.

Elektroinstalace a vytápění

Hrubou elektroinstalaci doplňují rozvodnice, osvětlení včetně těles, spínačů, zásuvek a požární hlásič.

Podle velikosti místnosti modulární dřevostavby KŮLNA je vhodné využít přímotopných konvektorů s výkonem 1-2 kW.

5 (vyvrácených) mýtů o dřevostavbách

  1. Dřevostavba nevydrží tak dlouho jako normální dům

Životnost modulární dřevostavby KŮLNA je srovnatelná s běžným domem. Samozřejmě ji musíte správně užívat a dát pozor na silnou a dlouhodobou vlhkost. Ta by ale neprospěla žádnému bydlení a obecně to platí pro všechny typy staveb.

  1. Dřevostavby špatně izolují

Naopak, díky lepším izolačním vlastnostem se oproti běžným domům rychleji vyhřejí.

  1. Dřevostavby plesniví

Plísně jsou důsledkem nízké teploty stěn uvnitř domu z důvodu špatné izolace nebo vznikají v důsledku nevhodného užívání stavby – nedostatečná cirkulace a obměna vzduchu. Protože je KŮLNA složena z jednotlivých modulů, nemusíte se bát, že by některé místo špatně těsnilo, nebo bylo neizolováno. Složení konstrukcí je vyladěno tak, aby v nich nedocházelo ke kondenzaci vodních par.

  1. V dřevostavbách jde všechno slyšet

Tato vlastnost je dána vždy tím nejslabším článkem, například dveřmi. Akustika v moderních dřevostavbách je srovnatelná s běžnými domy. O zvukovou pohodu se starají vhodně složené vrstvy jednotlivých konstrukcí.

  1. Dřevostavby snadno shoří

Moderní konstrukce dřevostaveb jsou velmi odolné vůči požáru a případná zuhelnatělá povrchová vrstva brání dalšímu prohoření. Díky vhodně zvolené kombinaci použitých materiálů se nemusíte ničeho bát.

Pokud si chcete KŮLNU prohlédnout osobně, přijďte se podívat do MPL stavebnin v Praze – Krči. Prohlídku si domluvte předem na telefonu 737 255 143.

Další možností jak vidět KŮLNU na vlastní oči je 20.–23. 4. 2016 Brno – Mezinárodní stavební veletrh IBF na volné ploše u pavilonu P.

 

Publikováno v Stavba.