Zbavte se slimáků na záhoně humánně

Slimáci každoročně trápí nejen nás ale i záhony našich květin, zeleniny, nebo dalších plodin, které ožírají. Jejich sběr je k ničemu, protože jakmile všechny z okolí vysbíráte a odnesete, po sprchnutí nebo vydatnější rose jsou rázem zpět.

Tento takřka nekonečný boj má naštěstí několik řešení a patří sem i nenásilná obrana proti těmto živočichům. Všechny tyto rady vycházejí ze zabránění slimákům vlézt na vaše záhony.

Květinou proti škůdcům

První obrannou linii proti slimákům můžete zasadit hned kolem záhonků. Nejenže tím odradíte nechtěnné návštěvníky, ale zároveň dostane záhon přívětivější podobu. Slimáci nesnáší některé druhy rostlin a jakmile se k nějaké dostanou obracejí se a ženou pryč. Doporučit lze bylinky a květiny jako je rozmarýn, majoránka, kopr, máta nebo pivoňka.

Přizpůsobte zalévání

Zahrádkáři dobře vědí, že slimáci vylézají za vlhkem a především v noci. Většinou ráno tak narazíte na celé kolonie slimáků. Jejich výskyt v okolí záhonků můžete omezit tím, že budete záhony zalévat brzy ráno. To znamená, že půda do večera stihne uschnout. Snažte se přitom zalévat rostliny individuálně přímo ke kořenům, aby se nezvýšila zbytečně vlhkost okolí.

Další odpuzovadla

Přístup slimáků k rostlinám můžete znesnadnit i dalšími vychytávkami a ty, které zde jmenujeme rozhodně nejsou jediné. Například lógr z kávy lze použít jako odpuzovadlo, pokud jej nasypete kolem záhonu. Pohyb slimákům ztíží i rozdrcené skořápky z vajíček nasypané v okolí oblasti se záhonky.

Nejjistější obrana

Kutilové a trpěliví pěstitelé mohou vyrobit tu nejúčinnější ochranu proti slimákům. Kolem záhonku můžete totiž nasadit malý plůtek (například z kovu), který bude mít vrchní část ohnutou směrem ven ze záhonu. Taková překážka je pro slimáky opět nepřekonatelná.

Která z metod je nejlepší zjistíte samozřejmě sami, pravděpodobně metodou pokus – omyl, každopádně už víte, že není třeba slimáky zabíjet. Stačí je odpudit

Posted in Zahrada.