Tepelná izolace nemusí být nutně venkovní

real-estate-379680_1280Tepelná izolace domu je dnes již nutnost. U nových nemovitostí k ní většinou dochází automaticky, u starších se dodělává dodatečně. Zateplení ovšem nemusí být jen to vnější, ale také vnitřní. Kdy volit jaké řešení a jaké jsou jejich klady a zápory?

Vnější izolace

Výhody vnější tepelné izolace jsou zřejmé. Nejenže drží teplo uvnitř domu, ale také chrání stěny před nežádoucími povětrnostními vlivy, může plnit dekorativní funkci a samozřejmě zvyšuje hodnotu domu i jeho životnost. Je zřejmé, že díky zabránění úniku tepla dochází také k výrazné úspoře při topení. „Dům jsem si zateploval sám a za jeden rok jsem díky tomu, že mi neunikalo teplo z domu, ušetřil 70 tisíc korun. Přitom jsem neměnil ani okna, nedělal žádné další úpravy.“ svěřuje se pan Petr z Prahy, který zateplení budovy provedl v minulém roce. Volil variantu vnějšího zateplení a izolaci z polystyrenových desek.

Vnitřní izolace

Jenže ne vždy lze použít venkovní zateplení. Sáhnout v tom případě můžete po řešení v podobě vnitřního zateplení budovy. K takovému kroku se většinou přistupuje v případě, že je potřeba plně zachovat původní fasádu, nebo není možné dům izolovat zvenčí z jakéhokoliv jiného důvodu. K vnitřnímu zateplení budov také přistupují majitelé chat a domů, které potřebují vytápět například jen v určitém období v roce. Vnitřní izolace totiž vyjde levněji. Nese ovšem také svá rizika. V místech, kde končí izolační materiál dochází často ke srážení vody, případně se zde tvoří plísně. Vnitřní izolace také zmenšuje prostor, ve kterém se nachází a nechrání vnější stěnu proti povětrnostním vlivům.

Izolace půdy

Trochu jiná situace nastává, pokud chcete izolovat například půdu. Tady samozřejmě není jiná možnost než sáhnout po izolaci vnitřní, která se pokládá zpravidla na podlahu půdy a přikrývá prkny, či jiným podlahovým materiálem. Často také ještě dochází k vycpávce vatou a podobně.

Vnější izolace se tedy jeví jako ideální řešení (pokud je možná) a to i přesto, že její realizace vyjde dráže, trvá déle (je třeba stavět lešení a podobně) a změní vnější ráz domu. Má ovšem také mnohem více ochranných vlastností a neubírá místo uvnitř domu. K vnitřní izolaci tedy přistupujte především ve chvíli, kdy jinou možnost nemáte.

Publikováno v Stavba.