Prokázáno! Desky Activ’Air chrání naše zdraví

 Prokázáno! Desky Activ’Air chrání naše zdraví

okal Měření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdilo účinnost technologie Activ´Air v sádrokartonových deskách Rigips. Po rekonstrukci okálu na Vysočině se koncentrace formaldehydu snížily o více než 80%.

Kvalitu a funkce sádrokartonových desek Rigips otestoval majitel okálu z Vysočiny. Budova, která byla postavena v osmdesátých letech, prošla rekonstrukcí ineriéru a to nejen z estetických důvodů. Majitel se rozhodl udělat svůj domov především zdravější. Jeho pozornost se logicky upnula zejména k dětskému pokoji. Uvědomil si totiž, že čistý vzduch, hlavně ve starších domech, není samozřejmostí.

Ve stejnou dobu se také dozvěděl o technologii Activ´Air, kterou obsahují stavební i konstrukční desky společnosti Rigips a rozhodl se je vyzkoušet. Protože jej zajímalo, jaké jsou koncetrace formaldehydu v jeho domě a zda Activ´Air opravdu funguje, oslovil Státní zdravotní ústav (SZÚ), který kontroly koncentrace škodlivých těkavých látek provádí.

Pracovníci SZÚ umístili do dětského pokoje dozimetr, díky kterému provedli rozbor přítomných látek a určili koncentraci formaldehydu v místnosti. Měření proběhlo ve dvou etapách – před rekonstrukcí a po rekonstrukci. Vždy po dobu jednoho týdne. Místnost byla v obou případech vybavena stejným nábytkem, aby měření bylo co nejobjektivnější.

Měření SZÚ ukázalo, že rozdíl v koncentracích formaldehydu před a po rekonstrukci interiéru byl ohromný. Před rekonstrukcí byly naměřeny hodnoty 42 µg/m³, po instalaci desek Activ´Air už byla koncentrace pouhých 7 µg/m³. Koncentrace formaldehydu se tak snířily o skvělých 83%.

Majitel okálu byl s výsledkem rekonstrukce více než spokojen. Interiér se změnil k nepoznání a navíc nabízí čistý vzduch a zdravé bydlení. Za pořízení desek Activ´Air přitom zaplatil o pouhých 2.000 Kč více než za běžné desky bez této technologie. Účinnost složky Activ’Air je minimálně 50 let.

  • Koncentrace formaldehydu se díky využití desek Activ´Air snížila o 83%
  • Celkem bylo při rekonstrukci dětského pokoje použito 85 m² konstrukčních desek RigiStabil Activ´Air
  • Majitel zaplatil za desky Activ´Air o pouhých 2.000 Kč více než za běžné sádrokartonové desky. Dosáhl tak snížení koncentrací formaldehydu o skvělých 83% s účinností minimálně 50 let

Více informací na www.deska-activair.cz    

Publikováno v Interier,Stavba.