Hypotéku nebo stavební spoření?

international-debit-card-388996_1280Jakákoliv nemovitost je považována za výborný prostředek pro investici a stále více lidí je pořizují nejen za účelem bydlení, ale třeba také za účelem pronájmu. Možností jak financovat nový byt nebo jeho rekonstrukci je několik, ty nejčastější jsou hypotéka a stavební spoření.

Úrokové sazby hypoték jsou v současnosti tak nízko, že je volí stále více lidí toužících po vlastním bytě, či domu, zkrátka po vlastní nemovitosti. Předtím než se do hypotéky pustíte je dobré nechat si nabídnout výpočet hypotéky od několika subjektů a vybrat tu nejvýhodnější. Roli zde nehraje jen výše úroku ale také třeba doba splácení a fixace.

V dnešní době se dostanete na pěkná čísla i při pětileté fixaci. Výhodou oproti stavebnímu spoření je, že nemusíte platit poplatky za vedení úvěru. Dalším plusem je, že po uplynutí fxace lze změnit podmínky hypotéky a získat výhodnější nabídku, třeba i u jiného subjektu. Tomu se říká přefinancování a jedná se o poměrně běžnou součást procesu splácení hypoték. Také to ovšem znamená, že hypotéku nelze splatit předčasně bez pokuty (vyjma období kolem fixace). Takovou věc je dobré ověřit ještě předtím než se do hypotéky pustíte.

Stavební spoření je vhodné pro zafinancování malých projektů, či v případě, že potřebujete menší obnos peněz (zpravidla už od 50 000 korun). Při stavebním spoření můžete dostat státní podporu až 10%. Tento druh úvěru navíc můžee splatit kdykoliv bez sankcí. Na druhou stranu pokud jsou vaše možnosti záruk omezené, dostanete vyšší úrok (až 7%).

Pro menší projekty lze tedy doporučit spoření, ovšem pro fianancování většího rozsahu lze spíe doporučit hypotéku. Oba úvěry lze splácet dlouhodobě a úroky se odečítají ze základu daně z příjmů.

Publikováno v Financování bydlení.